Prvi dan ljudskega misijona, 12. 11. 2021

Posnetek sv. maše ob začetku misijona si lahko ogledate tukaj.

Zaradi zdravstvenih razmer se je Župnijska skupina za pripravo misijona odločila, da se misijon izvede v prilagojeni obliki. Začeli smo ga, kot je bilo načrtovano, v petek, 12. novembra, z nadškofovo mašo. V predvidenem terminu misijona bo vsak večer sveta maša z misijonskim nagovorom, ki jo bo vodil eden od misijonarjev. Vsi ostali dogodki se prestavijo na čas, ko bodo razmere to dopuščale. Svete maše so prenašane tudi preko YouTuba kanala Župnije Cerklje.

Voditelj misijona, p. Branko Cestnik CMF je zapisal: »Ljudski misijon že v imenu razkriva, kaj pomeni. Je ljudski, namenjen ljudem, za ljudi, iz potreb ljudi. Je misijon, se pravi, dogaja se v Besedi, ki je bila v začetku in bo na koncu. Misijon »sestavljamo« tisti, ki ste kot skupnost verujočih ali kot iskalci, in tisti, ki k vam pridemo kot služabniki Besede; vi v Cerkljah in mi z vseh vetrov. Oboji smo učenci istega Gospoda, oboji se bomo v tem času učili. Čas misijona sovpada z vesoljno sinodo, ki hoče prav to: da smo iskrenih besed in da hodimo skupaj. Cerkljanski misijon se odvija pod geslom Zaupam vate! Brez zaupanja človek ne zraste v človeka, družba pa razpade. Obnavljali bomo zaupanje in odkrivali tistega, ki mu zaupamo: brata, sestro, Boga.«

Nadškof Stanislav Zore je v pridigi poudaril, da smo skupaj kot kristjani, ki želimo z misijonskim dogajanjem poživiti svoj odnos z Bogom in tudi svoje odnose v družini, soseski, družbi … Nadškof je poudaril, da so časi za načrtovanje misijona neugodni in se zdi, da misijon začenjamo v času, ko bo težko rodil sadove, ker ne moremo priti skupaj. Vendar misijon v sami osnovi svojega delovanja gre na področja, kjer ni vse tako, kot bi želeli. Zato je simbolika tega časa zgovorno povabilo, da misijon v resnici potrebujemo. Kljub neugodnim okoliščinam lahko vsakdo odpre vrata misijonu. V življenju vsakega izmed nas se lahko zgodi tisto, kar pravi sv. Janez evangelist v Razodetju: »Glej, stojim pred vrati in trkam. Če kdo sliši moj glas in odpre vrata, bom stopil k njemu in večerjal z njim, on pa z menoj.« (Raz 3,20)

Gospod nadškof je svoj nagovor zaključil z besedami: »Ko boste poslušali besede misijonarjev, jih ne glejte kot nekoga, ki po službeni dolžnosti stoji pred vami in vam skuša približati Božjo besedo in skrivnosti naše vere. Glejte jih kot nekoga, ki se trudi živeti svojo vero, kakor se trudite vi, in ki ga je Božja dobrota poslala sem zato, da bi skupaj odrivali lepoto vere in Boga. Posledica tega bo, da bomo vsi postali misijonarji. Misijon ni v tem, da smo gledalci. Misijon je v tem, da se zavedamo svojega poslanstva, da sami postanemo oznanjevalci, pričevalci. Da postanemo tisti, ki prinašajo Gospoda in njegovo besedo povsod.«

Nadškof nas je povabil, naj ne utihne molitev. Naj Jezus v Najsvetejšem ne bo osamljen. Tako bomo dali možnost Njemu, ki je prvi misijonar.