Obročkali so mladiče štorkelj

Bela štorklja, ki se pojavlja v Sloveniji, na celotnem območju gnezdi do dvesto parov. Je ptica selivka,  največ jih gnezdi v severovzhodnem delu države. Bela štorklja v mnogih okoljih predstavlja znanilca sreče v kraju kjer gnezdi, še posebej pri tisti hiši in prinaša blaginjo. Skoraj izključno gnezdijo v urbanem okolju na strešnih slemenih, dimnikih ter na električnih in gnezdilnih drogovih. Selijo se za hrano. Nekoč so bile značilne predvsem za Prekmurje, danes pa jih najdemo tudi na Dolenjskem, Gorenjskem in na območju Ljubljane. “Na splošno se število parov štorkelj v Sloveniji povečuje, vse manj jih je le v Prekmurju” je povedal g. Dimnik.

Letos na Gorenjskem gnezdijo štorklje na štirinajstih lokacijah, lani  na enajstih. Na novo letos  štorklje gnezdijo na Bledu poleg pokopališča, v Radovljici na dimniku Almire in v Domžalah.

V torek, 28. junija, je g. Dimnik z dvigalom obročkal mlade štorklje v Cerkljah in Lahovčah. V gnezdu  na župnijskem dimniku v Cerkljah je obročkal štiri  mladiče, prav tako štiri mladiče je obročkal tudi  v Lahovčah, kjer  je štorklja  letos naredila novo gnezdo na dimniku. Kot je povedal Dimnik, jih je bilo  v Lahovčah največ v gnezdu – pet mladih štorkelj. Tokrat pa je imel Dušan v Lahovčah in Cerkljah mladega pomočnika Bora.  Za obročkanje je poskrbela občina Cerklje na Gorenjskem. Prvo gnezdo štorkelj na Gorenjskem je bilo v Lahovčah leta 1999 na dimniku stanovanjske hiše  Staneta Vrtnika.

Nekateri posamezniki, ki so jim štorklje posebno ljube, jim postavijo umetna gnezdišča. Kot je pojasnil Dušan Dimnik, zunanji sodelavec Slovenskega centra za obročkanje ptic pri Prirodoslovnem muzeju Slovenije, je z obročkanjem bele štorklje na Gorenjskem začel v četrtek,  23. junija, ljubiteljsko pa se ukvarja že  osemnajst  let. »Mlade štorklje jeseni odletijo na jug Afrike in se po treh do petih letih, ko spolno dozorijo, vrnejo na približno isto mesto,« je povedal Dimnik.

Glavni namen obročkanja ptic, pojasnjuje Dimnik, je pridobivanje podatkov za namene raziskav in varstva narave. »Obročkanje je znanstvena metoda zbiranja informacij o načinu življenja ptic in proučevanja ptičjih selitev,« je povedal in dodal, da obročkanje organizirajo državni centri za obročkanje ptičev, ki so odgovorni za usklajevanje dejavnosti v državi in delujejo v okviru Evropske zveze za obročkanje ptic Euring. Ptice, med njimi tudi štorklje, obročkajo običajno v gnezdu kot mladiče. V trenutku, ko ima katerikoli ptič na nogi obroček, nosi s seboj informacijo o svoji osebni izkaznici: spolu, starosti, datumu in mestu obročkanja. »Mlade bele štorklje najlaže zaznamujemo z obročki v gnezdu, ko še ne letijo,« je razložil Dimnik, ki obročka ptice ljubiteljsko z dovoljenjem Ministrstva za okolje in prostor, ki ga vsako leto za obročkovalce pridobi Prirodoslovni muzej Slovenije«.

Besedilo in fotografije: Janez Kuhar, Cesta Janeza Bobnarja 5, 4207 Cerklje