Svetopisemski maraton 2020 v kapeli Antonovega doma

Svetopisemski maraton je bil v Sloveniji prvič pripravljen leta 2007 ob letu Svetega pisma. Krog sodelujočih gibanj, skupnosti in cerkva se vsako leto širi. Ob celotedenskem branju Svetega pisma, ki je letos spet potekalo v kapeli Antonovega doma na Viču, se zvrsti več sto bralcev.

Letošnji svetopisemski maraton se je začel v nedeljo, 26. januarja, ob 11. uri in zaključil v soboto, 1. februarja, ob 17.00. Od začetka do konca traja neprekinjeno, podnevi in ponoči. Branje je razdeljeno na 2-urne termine, ki jih “pokrijejo” v naprej dogovorjene skupine bralcev. Enega takšnih 2-urnih terminov lahko prevzame že skupina štirih bralcev. Posamezni bralec prebere eno poglavje, nato pristopi naslednji bralec iz te skupine, ki prebere naslednje poglavje. Tako se dve uri medsebojno izmenjujejo bralci znotraj prijavljene skupine. Vsak bralec napove le, katero svetopisemsko knjigo in katero poglavje bo bral – na primer: »Pismo Rimljanom, 8. poglavje«. Vmesni naslovi (odlomkov) se ne berejo.

V naši župniji se je letos za sodelovanje odločila skupina Možje svetega Jožefa Cerklje, sodelovalo nas je 6 bralcev. Različne moške skupine smo tokrat pokrile 5 terminov: tri termine matična ljubljanska moška skupina, en termin skupina iz Štepanje vasi in en termin naša cerkljanska. Moške skupine praviloma pokrivamo najmanj prijazne nočne termine. Naš termin je bil v četrtek, 30. januarja, od 22. ure do polnoči. Prvo ˝naše˝ poglavje je bilo 25. poglavje iz Apostolskih del. V dveh urah smo z Apostolskimi deli prišli do konca, prebrali še celotno Pismo Rimljanom in končali s 6. poglavjem iz Prvega pisma Korinčanom. Prebrali smo skupno 25 strani. Nekaj ur kasneje – v petek zgodaj dopoldne je bilo sveto pismo že v celoti prebrano. Do zaključka branja v soboto, je bila še enkrat prebrana celotno Nova zaveza in še nekaj Mojzesovih knjig.

Letos so bile k organiziranju lastnih ˝mini maratonov˝ povabljene tudi župnije. Ker je informacija prišla dokaj pozno, smo se v župniji Cerklje odločili, da se branju prvič pridružimo prihodnje leto. Letošnja izkušnja branja Svetega pisma v kapeli Antonovega doma je bila tudi iz tega razloga koristna, saj bo v pomoč pri organizaciji župnijskega ˝mini maratona˝ v letu 2021. K sodelovanju bodo povabljene različne skupine, ki delujejo v župniji Cerklje – pa tudi posamezniki.

Boris Jereb