Pogled v štorkljino gnezdo
Obročkali so mladiče štorkelj
V Sloveniji vsako leto gnezdi okoli dvesto trideset parov belih štorkelj, največ v severovzhodnem delu države. Bela štorklja v mnogih okoljih, tudi Sloveniji, predstavlja znanilca sreče v kraju kjer gnezdi, še posebej pri tisti hiši in prinaša blaginjo. Skoraj izključno gnezdijo v urbanem okolju na strešnih slemenih, dimnikih ter na električnih in gnezdilnih drogovih. Letos na Gorenjskem gnezdi deset parov štorkelj. Skupaj so vzgojile 17 mladičev, kar je pet manj kot lani. Prvo gnezdo štorkelj na Gorenjskem je bilo v Lahovčah leta 1999.
Dušan Dimnik, zunanji sodelavec Slovenskega centra za obročkanje ptic pri Prirodoslovnem muzeju Slovenije, je v preteklih desetih dneh obročkal bele štorklje na Gorenjskem.
V ponedeljek, 5. julija jih je obročkal v Cerkljah in Lahovčah. V gnezdu na župnijskem dimniku v Cerkljah je obročkal samo enega mladiča, dva jajčka se nista izvalila. Tudi v Lahovčah je obročkal le enega mladiča. Po tri mladiče je obročkal v gnezdih v Predosljah, Komendi in Preddvoru. Tri gnezdišča, in sicer na Mlaki, v Vopovljah in še eno v Škofji Loki, pa so bila zapuščena.
Glavni namen obročkanja ptičev je proučevanje selitev ptic in načina njihovega življenja. V trenutku, ko ima katerikoli ptič na nogi obroček, nosi s seboj informacijo o svoji osebni izkaznici; spolu, starosti, datumu in mestu obročkanja.
»Mlade bele štorklje najlaže zaznamujemo z obročki v gnezdu, ko še ne letijo,« je razložil Dimnik, ki obročka ptice ljubiteljsko z dovoljenjem Ministrstva za okolje in prostor, ki ga vsako leto za obročkovalce pridobi Prirodoslovni muzej Slovenije«.
Besedilo in fotografije Janez Kuhar